ТИПОВІ СЕНСОРНІ ПОРУШЕННЯ У ДИТИНИ: ЧОМУ ВИНИКАЮТЬ ТА ЯКІ Є ПОРАДИТИ БАТЬКАМ

Дата: 6 квітня 2023 о 12:17, Оновлено 6 квітня 2023 о 12:17

Типові сенсорні порушення у дитини: чому виникають та які є порадити батькам

Здатність сприймати інформацію за допомогою сенсорних каналів, організовувати й інтерпретувати її називають сенсорною інтеграцією. Нормальна сенсорна інтеграція дає дитині змогу правильно взаємодіяти з навколишнім світом. Якщо мозок дитини обробляє інформацію некоректно, виникають різні порушення. Нерідко батьки не звертають на них уваги й сприймають їх як вередування. Приміром, дитина відволікається на будь-який шум, не хоче вдягати теплий светр чи їсти смажену рибу, боїться їздити на велосипеді…

Тягне до роте все підряд, зокрема жує одяг і неїстівні предмети

Причина. Дитина отримує задоволення від оральних та тактильних відчуттів. Можливо, жування допомагає їй розслабитися, заспокоїтися.

Як допомогти. Пропонуйте дитині безпечні предмети для жування: силіконові гризунці, жувальні гумки, які попередньо охолоджуйте в холодильнику, грубу та тверду їжу — бублики, сухарі, яблука, моркву тощо.

Відмовляється носити певний одяг

Причина. Дитині не подобається текстура тканини, із якої пошитий одяг, або те, як він тисне на шкіру. Шви, етикетки чи інші елементи одягу лоскочуть або натирають шкіру. Тому, щоб уникнути дискомфорту, дитина вивертає або знімає одяг.

Як допомогти. Відріжте всі етикетки на одязі, дозволяйте дитині носити ті речі, у яких вона почувається комфортно.

Надто перебірлива в їжі

Причина. Гіперчутливість до смаку або текстури їжі. Можливо, дитина не відчуває їжу в роті.

Як допомогти. Поступово знайомте дитину з відчуттями від різної текстури в роті, тобто різними оральними відчуттями. Наприклад, пропонуйте дитині чистити зуби щіткою з м’якою щетиною, давайте маленькі порції їжі, змінюйте текстуру страв. Заохочуйте заняття, під час яких дитина має робити щось ротом: свистіти у свисток чи грати на сопілці, надувати повітряні кульки та/або мильні бульбашки, малювати коктейльною соломинкою.

Має проблеми із засинанням

Причина. Дитина не вміє або не знає, як відгородитися від зовнішніх подразників, зокрема зорових і слухових.

Як допомогти. Придбайте у кімнату, де спить дитина, фіранки із тканини, що не пропускає світло. Також бажано придбати обтяжену ковдру. Вага обтяженої ковдри чинить пропріоцептивний, або глибокий сенсорний, тиск на все тіло дитини, що дає змогу регулювати центральну нервову систему, сприяє розслабленню й поліпшує сон.

Не може зосередитися, відволікається на сторонні подразники

Причина. Можливо, дитину оточує забагато сенсорних подразників: аудіальних — розмови, шум із вулиці, увімкнений телевізор тощо; візуальних — люди, декоративні елементи на стінах або підлозі. Крім цього, дитині, можливо, важко тримати олівець чи пензлик, бо він надто твердий або холодний.

Як допомогти. Облаштуйте робоче місце дитини подалі від дверей і вікон. Щоб створити зону без сенсорних стимулів, що відволікають, використовуйте ширми або занавіски. Спробуйте різні текстури, щоб зробити канцелярське приладдя комфортнішим для дитини.

Незграбна, не може обминути предмет, людину

Причина. Низька чутливість пропріоцептивної сенсорної системи й вестибулярного апарату.

Як допомогти. Пропонуйте дитині заняття, під час яких потрібно втримувати рівновагу: стрибати на скакалці, кататися на велосипеді, самокаті, ковзанах. Можете записати дитину на плавання чи іпотерапію — терапію кіньми. Грайте з дитиною в рухливі ігри з м’ячем, кидання предметів.